Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

W dzisiejszych niepewnych czasach nasilają się problemy psychologiczne wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.
Jeśli czujesz, że Twój stan psychiczny uległ pogorszeniu – nie bój się szukać pomocy!

Rozwód rodziców – jak mądrze pomóc dziecku

Rozwód – 10 przykazań dla rodziców – Uniwersytet SWPS
Jak się czuje dziecko w czasie rozwodu rodziców? – Psycholog Warszawa (centrum-probalans.pl)
Jak wspierać dziecko podczas rozwodu rodziców – LIBRUS Rodzina
Kiedy rodzice się rozchodzą… Co czuje dziecko rozwodników – LIBRUS Rodzina
Błędy rodziców w sytuacji rozwodu
Poradnik dla rozwodzących się rodziców

Czy to depresja? – materiały informacyjne

Depresja u dzieci szkolnych – ulotka
Depresja u nastolatków – poradnik
Depresja – informacje dla rodziców
Film nt. depresji

Co robić w razie ucieczki dziecka z domu?

Fundacja ITAKA prowadzi kampanię, której celem celem jest dostrzeżenie i zrozumienie problemów młodzieży decydującej się na ucieczkę z domu. Informacje nt. projektu i dane kontaktowe dla rodziców, nauczycieli i młodzieży można znaleźć na stronie fundacji ITAKA.

Fundacja ITAKA obsługuje numer 116 000 – Telefon ws. Zaginionego Dziecka i Nastolatka oraz adres e-mailowy napisz@nieuciekaj.pl. Ważne informacje znajdują się też na stronie nieuciekaj.pl.

Co robić, gdy dziecko mówi o samobójstwie?

Prezentacja nt. myśli samobójczych u dzieci

Czym jest hejt internetowy?

Film Policji Mazowieckiej nt. hejtu internetowego

Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka w Internecie

Broszura dla rodziców
Broszura dla młodzieży

Niepokojące zachowania seksualne

Ulotka nt. zachowań seksualnych dzieci i młodzieży

Gdzie szukać pomocy?

Osoby szukające wsparcia zachęcamy do kontaktu z naszą panią Psycholog i panią Pedagog.

Możecie też całodobowo, przez 7 dni w tygodniu, dzwonić na działający od lat Telefon Zaufania 116 111 Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę lub skontaktować się przez stronę 116111.pl

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży TPD 800 119 119 działa codziennie w godz. 14-22. Połączenia są bezpłatne i anonimowe. Na linii dyżurują psycholodzy i terapeuci. Kontakt z psychologiem możliwy jest również poprzez
Czat zaufania TPD na stronie internetowej 800119119.pl

Działa również Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12. Możecie też anonimowo skorzystać z bezpiecznego czatu internetowego: https://brpd.gov.pl/sos-czat/

Na stronach zobaczjestem.pl oraz zobaczznikam.pl znajdują się  informacje m. in. o prowadzonych bezpłatnych grupach wsparcia skierowanych do rodziców: dzieci chorujących na depresję, dzieci przejawiających zachowania ryzykowne i zagrożonych samobójstwem, dzieci chorujących na zaburzenia odżywiania się oraz o innych bezpłatnych obecnie dostępnych formach pomocy. Kalendarz warsztatów dla rodziców dostępny jest tutaj.

Od marca 2020 r. działa w Warszawie psychologiczne centrum wsparcia dla uczniów, rodziców i nauczycieli, którego zadaniem jest pomoc psychologiczna w czasie pandemii. Numery kontaktowe znajdziecie tutaj: Psychologiczne Centrum Wsparcia 2021

Mapa ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży

Uczniowie z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, potrzebujący szczególnego wsparcia, mogą ubiegać się o miejsce w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii. Placówki tego typu prowadzą zwykłe zajęcia szkolne ze szczególnym uwzględnieniem indywidualnych potrzeb kształcącej się w nich młodzieży. Zatrudniają psychologów, pedagogów, reedukatorów, socjoterapeutów, prowadzą zajęcia terapeutyczne i różnego rodzaju warsztaty. Na ogół są to szkoły z internatem.

Fundacja „Sto Pociech” oferuje wsparcie psychologiczne dla mieszkańców Warszawy. http://www.stopociech.pl/s/index.php/konsultacje