Dzielnicowy Konkurs Wiedzy o Fryderyku Chopinie
Ania Perkowska, Tadeusz Wiśnicki i Jerzy Wernicki zajęli I miejsce w Dzielnicowym Konkursie Wiedzy o Fryderyku Chopinie. Gratulujemy!
Ostatki
Ostatniego dnia karnawału zorganizowaliśmy w klasie zabawy ruchowe przy muzyce.
Akcja społeczna „Misie Ratownisie”
Wzięliśmy udział w akcji społecznej „Misie Ratownisie”.
Przygotowania do kiermaszu świątecznego
Z zapałem przygotowujemy ozdoby świąteczne na kiermasz.
W Centrum Nauki Kopernik
6 grudnia byliśmy w Centrum Nauki Kopernik.
Wizyta w Bibliotece Publicznej w Miedzeszynie
Pod koniec listopada wybraliśmy się pociągiem (?szkoda, że tylko jedna stacja!? ? tak słychać było wśród dzieci) do biblioteki do Miedzeszyna na spotkanie autorskie z p. Natalią Nebeluk i jej…
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
20 listopada wspólnie z klasami Edukacji Wczesnoszkolnej obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF
20 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Dzieci z zainteresowaniem i zaangażowaniem włączyły się w przygotowania do tego dnia. Tak go świętowaliśmy:
Konkurs Pieśni Patriotycznej
14 listopada uczestniczyliśmy w XIV Dzielnicowym Konkursie Pieśni Patriotycznej. Zajęliśmy II miejsce.
Muzeum Powstania Warszawskiego
Na początku listopada wybraliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego na lekcję pt. ?Nasze symbole?. Zwiedzaliśmy muzeum bardzo zaciekawieni i wsłuchani w opowieści pani Przewodnik. Każdy zrobił dla siebie powstańczą opaskę.…
19 dni przeciw przemocy
Włączyliśmy się w kampanię „19 Dni Przeciw Przemocy”. Uczyliśmy się rozpoznawać swoje i innych uczucia. Stworzyliśmy Drzewo Miłych Zwrotów.
Klasowy konkurs
21 października odbył się klasowy konkurs wiedzy o Warszawie. I miejsce ? Julia Włodarczyk, Antoni Antonowicz i Tadeusz Wiśnicki II miejsce ? Weronika Jędrzejczyk III miejsce ? Pola Wiśniewska i…
Wizyta u króla
W październiku byliśmy z ?wizytą u króla? w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Zwiedzaliśmy pałac oraz podziwialiśmy piękno wilanowskiego parku. Dowiedzieliśmy się dużo ciekawych informacji nie tylko o…
Warsztaty ?Wiem, co jem?
W trakcie warsztatów przygotowaliśmy: sałatkę, pastę i koktajl.
Gra miejska
Uczestniczyliśmy w grze miejskiej w Łazienkach Królewskich.
Wizyta w teatrze
1 października byliśmy w teatrze. Oglądaliśmy przedstawienie ?Czerwony Kapturek w wielkim mieście?. Spektakl był pouczający i zabawny.
Wizyta w teatrze
Byliśmy w Teatrze Kamienica na spektaklu „Czerwony Kapturek w wielkim mieście”. Jest to współczesna wersja znanej baśni z internetem w tle. Przedstawienie bawiło i uczyło.
Gra miejska
23 września byliśmy w Łazienkach Królewskich.
Wrzesień w 1b
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego za nami, a 14 września już braliśmy udział w organizowanym w naszej szkole XV Biegu Papieskim. Gratulacje dla uczestników!
Rozbudowa szkoły
W tym roku nasza szkoła zyskała nowe skrzydło. Historię budowy można prześledzić na stronie Rozbudowa szkoły
Zdalnie, ale razem ? SP 124 szyje maseczki
Wolontariusze z naszej szkoły przyłączyli się do lokalnej aktywności. We współpracy z Wawerskim Wolontariatem Bibliotecznym nasza szkoła zorganizowała akcję szycia maseczek. Każdy, kto posiadał maszynę do szycia, podstawowe umiejętności w jej obsłudze oraz chęć pomocy, mógł włączyć się do inicjatywy. Materiały potrzebne do uszycia maseczek były dowożone do domów wolontariuszy, potem odbierane gotowe maseczki. 9 rodzin z naszej szkoły ofiarowało swoją pomoc i udało się uszyć aż 700 maseczek, które otrzymali najbardziej potrzebujący mieszkańcy Wawra, seniorzy oraz osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji życiowej.
[envira-gallery id=”8188″]Odbieramy klucze do nowego budynku szkolnego!
26 maja podpisaliśmy protokół końcowy rozbudowy naszej szkoły. Pani dyrektor odebrała bardzo dużo kluczy i dokumentów. Czekaliśmy na ten moment trochę ponad rok. Teraz będziemy robić porządki i wyposażać sale. Meble do klas mają być dostarczone podczas wakacji. Nowy rok szkolny klasy 1-3 zaczną w nowym budynku. SUPER! ?
Święto Szkoły ? inne niż zawsze
Każdego roku dzień 8 maja w naszej szkole ma wyjątkowy charakter. Cała nasza społeczność obchodzi Święto Patrona Szkoły ? Stanisława Jachowicza. Jest to dla nas uroczysty dzień, w organizację którego wszyscy są zaangażowani. Niestety, w tym roku nie mogliśmy podjąć corocznej aktywności, nie spotkaliśmy się na wspólnej Mszy Świętej, nie oddaliśmy hołdu żołnierzom, którzy polegli 19 września 1939 w bitwie pod Falenicą na cmentarzu w Aleksandrowie i nie było okolicznościowej akademii. W tym roku każda klasa osobno, podczas lekcji online, rozmawiała o Patronie, jego życiu i twórczości.
Epidemia groźnej choroby przemodelowała nasze życie, które uległo głębokim przemianom. Nie wolno nam jednak zapominać, że nadal jesteśmy uczniami i że pamiętamy o tym, co ważne i istotne dla naszej społeczności szkolnej. W związku z tym uczniowie klasy 6a pod kierunkiem Wychowawczyni p. Wandy Krakowskiej przygotowali krótki materiał nawiązujący do sylwetki naszego patrona Stanisława Jachowicza.
Również uczniowie z klasy 1c pod opieką p. Małgorzaty Zambrzyckiej-Chodnickiej i p. Sary Szocińskiej przygotowali niespodziankę. Portret Patrona złożony z fragmentów namalowanych przez poszczególnych uczniów. Brawo!!! Dziękujemy!!!
Uczniowie mieli spotkania klasowe online – na zdjęciu poniżej klasa 7b i Wychowawczyni Małgorzata Szałas:
Akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile”
Już po drugi wolontariusze z naszej szkoły przyłączyli się do akcji społeczno-edukacyjnej ?Żonkile?, organizowanej przez Muzeum Polin w Warszawie. Upamiętniliśmy wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku. Akcji ?Żonkile? od początku towarzyszy hasło ?Łączy nas pamięć? ? pamięć połączyła nas i w tym roku, choć nietypowo, bo wirtualnie. Tegoroczna edycja była szczególna. Nie rozdawaliśmy żonkili na ulicach Falenicy. Wyhodowaliśmy żonkile w swoich ogródkach oraz tworzyliśmy papierowe kwiaty. Choć nie mogliśmy się spotkać, byliśmy tego dnia razem! Połączyła nas Pamięć o tych, którzy ginęli bez żadnej nadziei?
Dzielnicowy Konkurs Wiedzy o Fryderyku Chopinie
11 marca odbył się w Szkole Podstawowej nr 76 Dzielnicowy Konkurs Wiedzy o Fryderyku Chopinie „Chopin też mieszkał w Warszawie”, objęty honorowym patronatem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Uczniowie klasy 2 b: Anna Perkowska, Jerzy Wernicki i Tadeusz Wiśnicki wykazali się ogromną wiedzą na temat kompozytora i zajęli I miejsce. Gratulujemy!
Konkurs plastyczny ?Akcja Mural ? odkryj w sobie muralowca!?
Uczniowie klasy VI A przystąpili do ogólnopolskiego konkursu plastycznego ?Akcja Mural ? odkryj w sobie muralowca!? organizowanego przez Urząd Transportu Kolejowego w ramach kampanii ?Kolejowe ABC?. Zadaniem było wykonanie pracy plastycznej ? projektu muralu, który ma być umieszczony na ścianie budynku w Warszawie przy pl. Zawiszy. Do organizatora wpłynęły 1954 prace przygotowane przez 19 151 uczniów i nauczycieli. Organizator przewidział jedną nagrodę główną i pięć wyróżnień.
13 stycznia 2020 r. odbyło się posiedzenie komisji jurorskiej konkursu. Wśród wyróżnionych prac znalazł się projekt naszych uczniów, wykonany pod kierunkiem Oliwii Rajczykowskiej. Szkoła wyróżniona w konkursie otrzyma nagrodę w wysokości 5 000 zł na odmalowanie wybranego pomieszczenia szkolnego. Wszyscy uczestnicy dostaną pamiątkowe dyplomy oraz edukacyjne książeczki kampanii ?Kolejowe ABC?.
Cieszymy się, że wśród tak wielu zgłoszonych prac komisja konkursowa dostrzegła i wyróżniła pracę naszego zespołu.
Gratulujemy serdecznie!!!
Podsumowanie akcji „Rodacy Bohaterom”
Już po raz kolejny społeczność naszej szkoły przyłączyła się do akcji ?Rodacy Bohaterom?, którą od 2010 roku organizuje Stowarzyszenie Odra ? Niemen.
Celem inicjatywy jest przede wszystkim podtrzymywanie pamięci o tych Polakach, którzy zostali na Kresach i wyrażenie wdzięczności za propagowanie polskości na tamtych ziemiach. To również konkretne wsparcie weteranów i ich rodzin, którzy często żyją w bardzo skromnych warunkach socjalnych. Takie inicjatywy umożliwiają naszym uczniom poznanie niezwykłych losów świadków historii, a przy tym kształtują postawy patriotyczne, wyzwalają wrażliwość na potrzeby innych i uczą pomagania.
W ramach przeprowadzonej zbiórki uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły przynosili produkty, które już wkrótce trafią do polskich rodzin na Kresach. Zebraliśmy około 70 kg artykułów żywnościowych, wśród których znalazły się:
- cukier, kasza, ryż, groch, płatki ? 60 szt.
- herbata ? 32 szt.
- kawa, kakao ? 21 szt.
- olej ? 6 szt.
- makaron ? 34 szt.
- konserwy rybne i mięsne ? 51 szt.
- owoce i warzywa w puszkach ? 57szt.
- ciastka, cukierki, batoniki ? 40 szt.
- bakalie ? 3 szt.
- przyprawy, budynie ? 13 szt.
- czekolady- 22 szt.
- inne artykuły ? 5 szt.
Do paczek dołączone zostały kartki z życzeniami bożonarodzeniowymi i noworocznymi.
Wszystkim Darczyńcom składamy serdeczne podziękowania.
Justyna Prejs
Debata oksfordzka w klasie 8a
18 grudnia w klasie 8a odbyła się nietypowa lekcja biologii, którą przygotowali sami uczniowie. Na forum klasy przeprowadzona została debata oksfordzka na temat GMO. Temat ten, jak wiadomo, budzi wielkie kontrowersje. Jedna ze stron broniła tezy, którą można napotkać w prasie i na demonstracjach: „GMO to samo zło”; druga strona zaś starała się tę tezę obalić. Po każdej stronie padały interesujące argumenty, a według jury i publiczności debatę wygrała strona broniąca tezy.
Umiejętność kulturalnego prowadzenia debaty jest w dzisiejszych czasach niezwykle cenna. Uczniowie, przygotowując i przedstawiając argumenty (a niektórzy musieli bronić zdania, z którym się nie zgadzali!), wypełniając wyznaczone role i przestrzegając reguł, dali wyraz temu, że chcą i potrafią spierać się w rzeczowy i dojrzały sposób.
Taka lekcja ? oczywiście z inną tezą ? jest warta powtórzenia.
[envira-gallery id=”7156″]19 Dni Przeciw Przemocy
W dniach 1-19 listopada nasza szkoła włączyła się w międzynarodową kampanię „19 dni przeciw przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”. Symbolem akcji jest kolor pomarańczowy – kolor ostrzegawczy. W ramach kampanii uczyliśmy się, jak zwracać uwagę na przejawy przemocy; mówiliśmy o prawach dziecka, godności, szacunku i bezpieczeństwie.
[envira-gallery id=”7114″]Turniej Jednego Wiersza
19 listopada 2019 roku dwudziestu jeden finalistów Turnieju Jednego Wiersza recytowało swoje wiersze przed licznie zgromadzoną publicznością i jury. W finale uczestniczyła nasza uczennica Zosia Binkiewicz z klasy 8a. Po występach odbył się koncert w wykonaniu młodych muzyków, a następnie ogłoszono wyniki konkursu. Poziom występów był wysoki, wiersze piękne i w zdecydowanej większości doskonale deklamowane.
Zosia napisała bardzo poruszający i wyjątkowy utwór pt. ?Drwal?, do lektury którego zapraszamy.
?Drwal?
Tak leżąc w bezruchu i cały czas myśląc
Odnaleźć próbuję sens ów zdarzenia
Jednak nie idzie zrozumieć aż tysiąc
Aż miliard i pięćset znaczeń istnienia
Próbuję przemyśleć czyś Ty to planował
Te dołki coś tak misternie je kopał
I twarde gałęzie usilnie piłował
By potem je tylko wrzucić na opał
Gdy całą koronę ze mnie już zdjąłeś
Na mocarny i twardy pień przyszła pora
Z siekierą potężną decyzję podjąłeś
By zbudzić w sobie skrytego potwora
Trzask! I wnet dostojny pień już bezsilny
Pada na glebę z hukiem przeogromny
Na śmierć bez ruchu czekając niewinny
Nie działa już żaden system obronny
A co to? Upuszczasz teraz narzędzie?
Tak delikatnie na ziemię upada
Czy jesteś szalony czy ja jestem w błędzie
Lecz myślę, że Ciebie też czeka zagłada
Gdy tak odchodzisz zniszczony sam sobą
Ja wzdycham po Tobie i płaczę okropnie
Bo pień mój zostawiasz ? nie idzie za Tobą
Żegnamy się ? wiem ? bezpowrotnie
Ja nic z tym zrobić niestety nie mogę
Wciąż piszę listy do Ciebie kochany
Wyrażam w nich swoją tęsknotę i trwogę
Wiem ? wciąż myślałeś, że jestem niechciany
Och, DRWALU mój! DRWALU mój drogi
Tyle obietnic i przysiąg złamałeś
Ściąłeś mnie raptem przyjacielu złowrogi
Mówiłeś ,,kocham? ? wiem to ? kłamałeś
Ciszej i bardziej komfortowo na przerwach
Dzięki dofinansowaniu z budżetu Dzielnicy Wawer w ostatnich tygodniach zaszły w naszej szkole wielkie zmiany. Na dolnym i górnym korytarzu zamontowano dźwiękochłonne sufity, dzięki którym podczas przerw jest zauważalnie ciszej. Ponadto na górnym korytarzu pojawiły się wygodne pufy i niezwykle atrakcyjny domek ze stolikiem i miękkimi krzesełkami. W świetlicy/stołówce mamy teraz stoły z tłumiącymi odgłosy blatami. I nagle okazało się, że już nie musimy coraz głośniej krzyczeć, bo nie słyszymy sami siebie. To duży komfort dla wszystkich ? tak uczniów, jak i nauczycieli.
[envira-gallery id=”7076″]Akcja BohaterON
Po raz kolejny społeczność szkolna wzięła udział w akcji BohaterON ? wyślij kartkę do Powstańca. Uczniowie mogli w ten sposób podziękować uczestnikom Powstania Warszawskiego za trud, ofiarność i odwagę w walce o wolną Ojczyznę. Akcja ta ma szczególne znaczenie, ponieważ niewielu już zostało tych, którzy byli świadkami tamtych dramatycznych wydarzeń i pełnią fundamentalną rolę w podtrzymywaniu pamięci o nich.
Najwięcej kartek przygotowali uczniowie klas III b, V c i IV b. Liczymy na to, że każda z nich dostarczy odbiorcy dużo wzruszeń i radości.
Justyna Prejs
Bardziej kolorowo w szkole!
Nasza szkoła zmienia się z dnia na dzień! Dzięki staraniom Rady Rodziców i Dyrekcji po wakacjach powitały nas wspaniałe grafitti na ścianach dolnego korytarza i klatek schodowych oraz kolorowe naklejki na podłogach i schodach ? wszystko wykonane w ramach projektu „Kolorowa szkoła”. Zamiast twardych ławeczek pojawiły się wygodne pufy. Szkoła staje się coraz piękniejsza, a warunki do wypoczynku podczas przerw coraz lepsze. Dziękujemy!
[envira-gallery id=”6902″]XIV Przegląd Pieśni Patriotycznej
W dniu 14 listopada odbył się w naszej szkole XIV Dzielnicowy Przegląd Pieśni Patriotycznej. Wystąpiło 10 zespołów, w różnych kategoriach wiekowych ? od przedszkolaków po starsze klasy szkoły podstawowej. Konkurencja była bardzo wyrównana, a jury, w którym zasiadali historyk i muzyk, miało twardy orzech do zgryzienia. W kategorii przedszkolaków I miejsce spośród pięciu grup zajęły dzieci z Przedszkola nr 84. W kategorii klas 1-3 rywalizowały trzy zespoły, a I miejsce zajął śpiewający a capella chór ze Szkoły Podstawowej nr 128. W kategorii klas 4-8 nie było przegranych ? chóry z SP nr 76 i z naszej szkoły ex aequo zajęły I miejsce. Gratulujemy!
Święto Niepodległości
W dniu 8 listopada odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości. O godz. 11.11 cała społeczność szkolna uroczyście odśpiewała hymn narodowy, dołączając do ponad 19 tysięcy innych szkół, które wzięły udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Przygotowany przez uczniów klas VII pod kierunkiem p. Agnieszki Szczepanek, p. Małgorzaty Szałas i p. Mirosława Sabadasza program artystyczny wzbudził refleksję na temat tego cennego dobra, jakim jest niepodległość. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości, dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Uczciliśmy to wyjątkowe wydarzenie godnie i uroczyście.
Ślubowanie uczniów klas I
10 października w naszej szkole odbyła się niezwykle ważna uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych. O godzinie 16.00 do sali gimnastycznej wkroczyli w pełnej gali nasi pierwszoklasiści. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, w którym zdały pierwszy egzamin na ucznia. Śpiewająco odpowiadały na pytania dotyczące naszej ojczyzny, szkolnej nauki oraz zasad zachowania. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że pierwszoklasiści egzamin zdali pięknie i mogą już zostać przyjęci do braci uczniowskiej. Zatem po części artystycznej przyszła kolej na część oficjalną. Na salę został wprowadzony sztandar szkoły. Następnie przedstawiciele klas oraz wszyscy uczniowie podnosząc prawą dłoń powtarzali słowa przysięgi. Po ślubowaniu pani dyrektor Małgorzata Wysocka przystąpiła do pasowania uczniów. Później dumni pierwszoklasiści spotkali się z wychowawcami i rodzicami w salach lekcyjnych.
Mamy nadzieję, że ten ważny moment w życiu każdego ucznia pozostanie na długo w ich pamięci.
Akcja „Pola Nadziei”
Już po raz drugi nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji ?Pola Nadziei?. Zgodnie z nazwą, symbolicznym wyrazem akcji jest sadzenie pól żonkilowych. Akcja ta ma na celu przybliżenie dzieciom i młodzieży idei opieki hospicyjnej oraz uwrażliwienie ich na problemy związane z utratą zdrowia. 2 października wolontariusze z naszej szkoły zasadzili żonkilowe Pole Nadziei. Teraz czekamy na wiosnę, by zobaczyć efekty naszej pracy!!!
[envira-gallery id=”6739″]Warsztaty archeologiczne
2 października odbyły się w naszej szkole warsztaty archeologiczno ? historyczne dla klas V. Podczas zajęć uczniowie nie tylko poznali starożytne sposoby przekazywania informacji, ale zobaczyli także, jak wykonuje się papirus, samodzielnie wylepili gliniane tablice oraz spróbowali, przy pomocy stilusów, zapisać tekst na woskowych tabliczkach. Dużo radości sprawiła uczniom nauka pisania gęsim piórem. Na koniec odbył się pokaz lakowania listów.
[envira-gallery id=”6703″]Nasze sukcesy w konkursie historycznym
Antonina Zwierzchowska i Gabriela Lipińska z klasy 6b zajęły 3. miejsce w Dzielnicowym Konkursie Wiedzy o Józefie Wybickim w XXV LO im. Józefa Wybickiego. Ze strony naszej szkoły opiekę nad konkursem sprawowała p. Justyna Prejs.
Gratulujemy!
[envira-gallery id=”6601″]Sprzątanie Świata
Jak co roku, nasza szkoła włączyła się w akcję ?Sprzątanie Świata?, która odbyła się w piątek 20 września 2019 roku. Celem akcji jest budowanie świadomości ekologicznej, kształtowanie nawyków sprzątania po sobie oraz działanie na rzecz ochrony środowiska.
W dniu akcji wychowawcy klas 4-8 i wychowawcy świetlicy udali się z uczniami na teren wokół szkoły w celu pozbierania porozrzucanych śmieci. Porządkowany był plac szkolny, plac zabaw oraz teren wokół szkoły i sąsiadujące z nim ulice. W tym dniu dopisywała nam słoneczna, choć trochę wietrzna pogoda. Uczniowie swoją postawą pokazali, jak ważne jest dbanie o środowisko, w którym żyją i się wychowują. Taka akcja jest dowodem na to, że lubimy i potrafimy wspólnie działać na rzecz ochrony środowiska. Dziękuję wszystkim wychowawcom i uczniom za wspólne zaangażowanie się w akcję.
Koordynatorzy
p. Agata Czekaj i p. Karol Michalak
[envira-gallery id=”6538″]XV Bieg Papieski
W sobotę 14 września nasza szkoła wspólnie z Urzędem Dzielnicy Wawer i Centrum Myśli Jana Pawła II zorganizowała XV Bieg w hołdzie Janowi Pawłowi II. Na imprezę przybyli liczni uczestnicy z różnych szkół wawerskich, a pogoda dopisała ? było słonecznie, ale nie za gorąco. Cieszymy, że tylu młodych ludzi tak chętnie bierze w tym wydarzeniu!
Powitanie roku szkolnego 2019/2020
Skończyły się upały, minęły wakacje i oto 2 września znowu stanęliśmy na szkolnym podwórku, by rozpocząć nowy rok nauki. W tym roku jest nas więcej ? przyszły do nas trzy klasy pierwsze, a w prawie każdej z pozostałych klas są nowi uczniowie. Mamy też kilku nowych nauczycieli. Pani dyrektor przywitała wszystkich z wielką życzliwością, usłyszeliśmy też życzenia od urzędników dzielnicy Wawer.
Szczególnymi gośćmi uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego byli przedstawiciele wojennego pokolenia ? Panie i Panowie, których dzieciństwo upłynęło pod znakiem wojny i trwogi. 80 lat temu, kiedy wybuchła II wojna światowa, nie było im dane dotrzeć do szkoły. Dziś mogli razem z nami powitać nowy rok szkolny i w ten sposób symbolicznie dokończyć swój przerwany marsz sprzed 80 lat.
Wszyscy zobaczyliśmy, że podczas wakacji nowe skrzydło naszej szkoły pokaźnie urosło. Mamy nadzieję, że już na wiosnę będziemy mogli z niego korzystać. Wszystkiego dobrego w nowym roku szkolnym!