Rok szkolny 2018/2019


Gra miejska

Jesteśmy pogromcami Bazyliszka ? poznaliśmy tajemnice Starówki Warszawskiej.

Klasowy konkurs

6 czerwca odbył się klasowy konkurs szybkiego czytania. I miejsce Iga Wesołowska II miejsce Tadeusz Wiśnicki III miejsce Ewa Fijałkowska Gratulujemy!  

Gra miejska ?Pogromcy Bazyliszka?

30 maja byliśmy na Starym Mieście. Mieliśmy do wykonania dużo zadań. Gra wszystkim się podobała.

Przedstawienie dla naszej klasy

23 maja gościliśmy klasę 4 b, która przygotowała dla nas przedstawienie ?Bazyliszek?. Podobało nam się, zapraszamy częściej.

Urodzinowa zabawa

Na urodzinach klasowych w maju towarzyszyły nam zwierzęta egzotyczne. Kolejne urodziny to zabawy z chustą animacyjną.

Zajęcia komunikacyjne

16 maja braliśmy udział w zajęciach komunikacyjnych w ramach projektu ?Nasza wspólna sprawa- ekologiczna Warszawa?.

Warsztaty rowerowe

6 maja wzięliśmy udział w warsztatach przygotowujących do akcji ?Rowerowy Maj?. Poznaliśmy zasady bezpiecznego korzystania z rowerów.

O lesie

W kwietniu uczestniczyliśmy w warsztatach o lesie. Odbyły się one w Domu Kultury w Aninie.

Tańcowała igła z nitką

A to nasze prace. Szyliśmy pierwszy raz. Nie było łatwo, ale daliśmy radę.

Sukces naszych kolegów i koleżanki

19 marca zespół w składzie: Anna Perkowska, Jerzy Wernicki i Tadeusz Wiśnicki zajął III miejsce w X Dzielnicowym Konkursie ?Chopin też mieszkał w Warszawie?. Gratulujemy!

Warsztaty muzyczne

14 marca uczestniczyliśmy w warsztatach muzycznych. Graliśmy na bum bum rurkach i na dzwonkach.

W teatrze

W lutym byliśmy w Teatrze Młyn w Staromiejskim Domu Kultury na interesującym przedstawieniu pt. ?Chichotek?. W marcu oglądaliśmy w Teatrze Imka spektakl ?Mały Książę?.

Komputery i my

Bardzo lubimy zajęcia komputerowe.

Muzyczne warsztaty

Wypróbowaliśmy nasz talent muzyczny na warsztatach grając na bum bum rurkach. Świetnie sobie poradziliśmy.

Z wizytą w teatrze

21 lutego obejrzeliśmy przedstawienie ?Chichotek?, które poprzez występujących w nim bohaterów promowało postawy prospołeczne i asertywne. Spektakl miał charakter interakcyjny. Dzieci brały aktywny udział w ?dzianiu się? bajki, w jej…

Dom Spotkań z Historią

W styczniu byliśmy w Domu Spotkań z Historią na warsztatach ?W co się bawił mój pradziadek?.

W Domu Spotkań z Historią

17 stycznia pojechaliśmy na wycieczkę do Domu Spotkań z Historią. Uczestniczyliśmy w zajęciach ?W co bawił się pradziadek??.

Magiczny dywan

Lubimy skakać, ćwiczyć i bawić się na magicznym dywanie.

Ozdoby choinkowe

Wykonaliśmy na kiermasz różne ozdoby choinkowe.

Wycieczka do Muzeum Etnograficznego

27 listopada pojechaliśmy do Muzeum Etnograficznego. Braliśmy udział w zajęciach ?Na szkle malowane?.


Zakończenie roku szkolnego

Czas rozpocząć wakacje! W upalną środę 19 czerwca pożegnaliśmy rok szkolny. Nasze mury opuścili uczniowie klas ósmych, którym życzymy wszelkich sukcesów w dalszej nauce. Klasy siódme przejęły Sztandar Szkoły, a klasa IV b przygotowała radosny program artystyczny. Do zobaczenia w przyszłym roku szkolnym!

Zdjęcia z zakończenia roku


Przedstawienie „Pchła Szachrajka”

11 czerwca zawitała do naszej szkoły z przedstawieniem „Pchła Szachrajka” grupa studentów z Teatru Magicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (https://www.facebook.com/magiczny.teatr/). Przyszli lekarze przygotowują spektakle, by potem przedstawiać je małym pacjentom leczącym się w Szpitalu Dziecięcym.

Przedstawienie bardzo się podobało zarówno małym, jak i dużym, i całkiem dorosłym. Mamy nadzieję, że jeszcze zobaczymy inne przedstawienia w wykonaniu tego Teatru.
 
[envira-gallery id=”5964″]

Festyn szkolny „Matma Mia!”

W niedzielę 2 czerwca uczniowie naszej szkoły, ich rodzice, dziadkowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście bawili się na corocznym festynie z okazji Dnia Dziecka. W tym roku ? Roku Matematyki ? festyn odbył się pod hasłem ?Piknik z Królową ? Matma Mia!?. Na uczestników czekały matematyczne gry i zabawy ? m.in. układanie kostki Rubika na czas, gry terenowe i zagadki z matematyką w tle. Nie obeszło się bez tradycyjnych już zawodów sportowych: biegu z przeszkodami oraz turnieju siatkówki. Dużą popularnością cieszył się punkt wymiany książek, gdzie można było przeczytane książki wymienić na inne. Ze sceny zabawiali nas uczniowie klas I?VII: śpiewając, tańcząc, recytując, a nawet żonglując piłką nożną. Swą muzyką czas umilali także zaproszeni goście, między innymi zespół ?Abba Family?. Na młodsze dzieci czekały rozmaite atrakcje ? dmuchane zjeżdżalnie, ogromne bańki mydlane i malowanie buziek. Jak zawsze, można było w miłym towarzystwie  zjeść dobre ciasto, lody, kiełbasę z grilla, napić się zimnej lemoniady. Pogoda i humor dopisały wszystkim. Cieszymy się, że mieszkańcy Falenicy tak dobrze czują się na naszych festynach!

Zdjęcia z festynu


Warsztaty geograficzne

W dniach 22-25 maja grupa uczniów klas VII brała udział w zajęciach „Poznaj świat oczami geografa”, które odbywały się w Mazowieckim Ośrodku Geograficznym w Murzynowie koło Płocka. Udział w warsztatach jest wynikiem zajęcia trzeciego miejsca spośród szkół miejskich województwa mazowieckiego w konkursie organizowanym przez Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego a sfinansowanego przez Fundusze Europejskie.
Stąd też uczniowie mieli okazję pracować pod czujnym okiem nauczycieli akademickich. Na zajęciach terenowych uczyli się dostrzegać zależności w relacji człowiek-środowisko-przestrzeń-kultura oraz analizowali komponenty środowiska. Nasi uczniowie badali właściwości chemiczne gleby oraz wody. Ponadto dokonali pomiaru głębokości wód gruntowych, zwiedzili ogródek meteorologiczny oraz zrobili odwiert glebowy. Swoje obserwacje podsumowywali na zajęciach kameralnych.
Takie – nietypowe – zajęcia z geografii na pewno na długo pozostaną w pamięci uczestników.

[envira-gallery id=”5607″]

Podsumowanie akcji „Rowerowy Maj”

Rowerowy Maj już za nami. Nasza szkoła uczestniczyła w rywalizacji z innymi warszawskimi placówkami. W IV edycji wzięło udział ponad 200 stołecznych szkół i przedszkoli.

Ranking warszawskich placówek odbył się w kategoriach: przedszkola, szkoły podstawowe małe, szkoły podstawowe średnie i szkoły podstawowe duże. Nasza szkoła zakwalifikowana została do kategorii szkoły podstawowe średnie i w ostatecznym rankingu, wśród 54 szkół z tej kategorii, zajęliśmy 5 miejsce. Frekwencja SP 124 w akcji ?Rowerowy Maj? wyniosła 67,2%. Najlepsze klasy w naszej szkole to: II b? frekwencja 89,1%, 4 c ? 82,1% i 5a ? 81,6%.

Najlepsza klasa w szkole otrzyma nagrodę grupową, a każde dziecko, które choć raz przyjechało do szkoły rowerem, hulajnogą, itp. ? nagrodę rzeczową lub drobny gadżet. Im wyższa frekwencja, tym atrakcyjniejsza nagroda.

Dodatkowo organizatorzy przygotowali dla uczestników kampanii oddzielne BONUSY z rowerowych dzienniczków. Dziecko, które posiada odpowiednią ilość naklejek, może skorzystać z rabatów w wybranych miejscach. Dostępna jest każda z trzech atrakcji, ale tylko raz.  Szczegółowe informację na temat tych nagród znajdą Państwo tu.

Już 16 czerwca zapraszamy wszystkie dzieci i rodziców, z rowerami, hulajnogami, rolkami, deskorolkami na piknik podsumowujący kolejną udaną edycję ?Rowerowego Maja?. Na uczestników czeka dużo atrakcji. Zabierzcie ze sobą dzienniczki rowerowe.

Link do wydarzenia  https://www.facebook.com/events/321336005213589/

Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym rodzicom, ale przede wszystkim dzieciom, które codziennie aktywnie przybywały do szkoły. Następna edycja ?Rowerowego Maja? już za rok!!!

Justyna Prejs


Wawerska Debata Oksfordzka

23 maja w Auli Wawerskiego Centrum Kultury została przeprowadzona debata oksfordzka na temat: ?Angażowanie społeczne się opłaca/ nie opłaca się?. W debacie uczestniczyli wybrani uczniowie szkół wawerskich. Naszą szkołę reprezentowali Zofia Binkiewicz, Aleksandra Skalska, Julia Podbielska, Franciszek Papis i Marek Syska. Uczestnicy byli podzieleni na zespoły ? ?za? i ?przeciw? zaangażowaniu społecznemu. Imprezę otworzyły przemówienia okolicznościowe władz dzielnicy. Uczniów przywitał Norbert Szczepański – Burmistrz Dzielnicy Wawer wraz z Agnieszką Wójcik Radną Dzielnicy Wawer i Dyrektor WCK Barbarą Karniewską. Podczas godzinnej debaty, prowadzonej pod przewodnictwem marszałka, publiczność mogła przechodzić z jednego miejsca (strona ?za?) na drugie (strona ?przeciw?) i zadawać pytania. Całość debaty została podsumowana przez ekspertów wywodzących się ze środowisk politycznych i naukowych, m. in. Andrzej Wielowieyski i Zbigniew Janas ? znani opozycjoniści.

Dla naszych uczniów była to na pewno dobra lekcja społecznej postawy obywatelskie.

Marek Szparaga, Justyna Prejs

[envira-gallery id=”5588″]

Święto Szkoły

W dniu 8 maja 2019 obchodziliśmy Święto Szkoły. W tym roku było ono szczególnie uroczyste, gdyż równocześnie świętowaliśmy 65. rocznicę powstania naszej szkoły oraz 74. rocznicę zakończenia II wojny światowej.

W uroczystościach na cmentarzu w Aleksandrowie, które odbyły się w obecności władz dzielnicy, wzięli udział uczniowie klas V, chór szkolny oraz poczty sztandarowe z zaprzyjaźnionych z naszą szkołą placówek oświatowych. Jak co roku, pani Dyrektor Małgorzata Wysocka wraz z uczniami, przedstawiciele szkół oraz falenickich instytucji złożyli kwiaty pod pomnikiem żołnierzy poległych w II wojnie światowej.

Uroczystości szkolne zachwyciły wszystkich zebranych. Po części oficjalnej, zaprezentowany został program wspomnieniowy i artystyczny poświęcony naszej placówce i patronowi szkoły. Zobaczyliśmy archiwalne zdjęcia, ukazujące historię szkoły oraz wszystkich jej dyrektorów. Klasy szóste zaprezentowały inscenizacją bajki Stanisława Jachowicza pt. ?Pan Kotek był chory?. Dzieci uświetniły uroczystość tańcem grupowym i indywidualnym, a Wiktoria Banasiak z kl. 6a przepięknie odśpiewała piosenkę Anny German.

Zaprezentowany program został bardzo mile przyjęty, czego dowodem były gromkie brawa jakimi publiczność nagrodziła występujących. Było wyjątkowo i bardzo świątecznie.

Zobacz zdjęcia


Wolontariat ?  Bieg Konstytucji 3 Maja

Stołeczne Centrum Sportu ?Aktywna Warszawa?  już po raz 29. zorganizowało Bieg Konstytucji 3 Maja. Grupa naszych wolontariuszy wraz z opiekunkami p. Anną Maciak, p. Aniką Wiejachą  i p. Sarą Szocińską od samego rana dzielnie pomagała przy organizacji biegu. Zostaliśmy przydzieleni do strefy depozytów. Nasza praca polegała na przechowywaniu i pilnowaniu rzeczy biegaczy. Mimo, iż pogoda nam nie dopisała, humor nas nie opuszczał. Dzielnie przyjmowaliśmy wszystkie rzeczy, a po skończonym biegu wydawaliśmy je biegaczom. Tego dnia wielokrotnie słyszeliśmy słowa uznania i podziękowania za naszą pracę.  To tylko utwierdziło nas w przekonaniu, że warto pomagać!!!

[envira-gallery id=”5279″]

Wolontariat – Akcja „Żonkile”

19 kwietnia w Wielki Piątek grupa 33 wolontariuszy z naszej szkoły wraz z p. Anną Maciak, p. Agnieszką Majszczyk, p. Aniką Wiejachą i p. Sarą Szocińską wzięła udział w akcji ?Żonkile? organizowanej przez Muzeum POLIN w Warszawie. Tego dnia przypadała 76. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim ?największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. W tym roku była to również 100. rocznica urodzin i 10. rocznica śmierci Marka Edelmana ? ostatniego przywódcy powstania i jednego z ocalałych z warszawskiego getta, który w każdą rocznicę powstania składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów. Podczas każdych obchodów rocznicy powstania wolontariusze rozdają na ulicach Warszawy papierowe żonkile.

By uczcić pamięć tych, którzy zginęli, uczniowie naszej szkoły też rozdawali papierowe żonkile, ale na ulicach Falenicy. Pod pomnikiem w kształcie pękniętego głazu, poświęconego zagładzie falenickich Żydów zapalili znicz. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Cała Falenica zakwitła żonkilami, a jej mieszkańcy mogli dowiedzieć się czegoś więcej na temat powstania w warszawskim getcie. Uczniowie naszej szkoły godnie uczcili pamięć o bohaterach tego tragicznego wydarzenia.

[envira-gallery id=”5248″]

AKCJA WOLONTARIATU

3 kwietnia 2019 r. wolontariusze z naszej szkoły razem z p. Aniką Wiejachą  odwiedzili Dom Samopomocy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną ?Chata z pomysłami? w Aninie. Nasi uczniowie przygotowali ozdoby wielkanocne na kiermasz świąteczny. Powstały przepiękne stroiki, palmy wielkanocne, wieńce i koszyczki. Dochód z  ich sprzedaży zasili ?Chatę?. Wizyta w Domu Samopomocy była cennym doświadczeniem dla młodych ludzi. Dzięki niej wolontariusze stali się wrażliwsi na sprawy drugiego człowieka.

[envira-gallery id=”5123″]

PODSUMOWANIE ZBIÓRKI NA RZECZ DZIECI

Serdeczne dziękujemy za wsparcie i zaangażowanie w zbiórkę darów dla podopiecznych Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego w Otwocku, który jest unikalnym w skali kraju i jedynym w województwie mazowieckim ośrodkiem interwencyjnym, przyjmującym noworodki i niemowlęta w nagłych sytuacjach kryzysowych, pozbawionych czasowo lub trwale opieki rodziców. Jego działalność służy ochronie najmłodszych dzieci przed negatywnymi skutkami sieroctwa.

Efekty naszej szkolnej zbiórki to:

1128 szt. pieluch
106 różnych słoiczków
106 paczek chusteczek nawilżanych
21 płynów do mycia/żeli do mycia
34 paczki kaszek
64 szt. baterii paluszków
15 maści na odparzenia
9 szt. mydełek do mycia
6 par skarpetek
6 deserów w tubce
5 opak. mleka modyfikowanego
5 ampułek soli do inhalacji
5 szt. smoczków do butelek
5 opak. patyczków do uszu
5 oliwek do ciała
3 smoczki
3 sole morskie do noska
2 opak. płatków kosmetycznych
2 szt. pieluch tetrowych
2 zabawki dla niemowląt
żel na ząbkowanie
mleczko do ciała
rękawiczki gumowe ( opak. 50 szt. )
myjka do ciała
sprzęt medyczny do karmienia pozajelitowego
maseczki medyczne

[envira-gallery id=”5126″]

Wszystkie dary przekazaliśmy osobiście dnia 25 marca 2019 roku. Szkoła otrzymała od Pani Dyrektor Ośrodka w podziękowaniu dyplom uznania za okazaną pomoc oraz wsparcie. Bezcenne były też reakcje Pań przyjmujących od nas paczki, na których twarzach widać było szczęście i niedowierzanie, że tyle udało nam się zebrać.

Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy również kontynuować podobne akcje, które spotykają się z taką serdecznością i wdzięcznością.

Ogromnie dziękujemy za otwarte serca i pomoc.

Klasa 7b


AKCJA „POLA NADZIEI”

W roku szkolnym 2018/2019 Szkolne Koło Wolontariatu pod opieką p. Anny Maciak przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji „Pola Nadziei”. Zgodnie z  nazwą,  symbolicznym wyrazem akcji jest sadzenie pól żonkilowych. Akcja ma na celu przybliżenie dzieciom i  młodzieży idei opieki hospicyjnej oraz uwrażliwienie na problemy związane z  utratą zdrowia. W październiku 2018 r. wolontariusze z naszej szkoły zasadzili cebulki żonkili otrzymane od Hospicjum. Z żonkilowych cebulek  utworzyli napis „SP 124”.

Z nadejściem wiosny nasze żonkilowe „Pole Nadziei” rozkwitło. Jesteśmy dumni z naszych działań, a przede wszystkim z tego, że przepiękny widok kwitnących, żółtych  kwiatów cieszy oczy.

W ramach tej akcji uczniowie wzięli również udział w zbiórce pieniężnej na rzecz Ośrodka Hospicjum Domowego Zgromadzenia Księży Marianów w Warszawie. Dzięki uprzejmości pana Jerzego Woszczyka, prezesa  zarządu WSH „Fala” uczniowie mogli kwestować w sklepie „Fala” na rzecz hospicjum. Cieszymy się, że dzieci  wykazały się wspaniałą postawą altruistyczną i w tak wyjątkowy sposób promują naszą placówkę.


Wzięliśmy udział w projekcie historycznym

Serdecznie dziękujemy za udział w III edycji ogólnopolskiej kampanii BohaterON ? włącz historię! Kampania miała na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im symbolicznych kartek. Projekt miał również edukować uczniów, bazując na historiach powstańców. Nasi uczniowie wysłali do powstańców 146 kartek z życzeniami. Koordynatorem akcji w szkole była pani Justyna Prejs.


SUKCESY NASZYCH UCZENNIC

Dnia 18 marca br. w Szkole Podstawowej nr 76 odbył się drugi, finałowy etap XIII Dzielnicowego Konkursu Ekologiczno-Przyrodniczego. Tegorocznym tematem były „Walory Parków Krajobrazowych Mazowsza – Mazowiecki i Chojnowski PK”. Konkurs odbywał się dwutorowo:
a) test – dwoje reprezentantów szkół pisało test o obu parkach krajobrazowych, ich faunie i florze. Wyniki tekstu sumowano i wyłaniano najlepszą drużynę (szkołę).
b) prezentacja – dwoje reprezentantów prezentowało swoje prace multimedialne na temat parków.
 
Naszą szkołę reprezentowały uczennice klas VI: Gabriela Czaykowska (VI b) i Patrycja Smaga (VI a) w konkurencji testowej oraz Katarzyna Sędek i Natalia Chmielewska (VI b) w kategorii „prezentacja”.
 
Dziewczęta piszące test wywalczyły dla Naszej Szkoły I miejsce, z kolei Kasia Sędek zajęła II miejsce jako autorka najlepszej prezentacji.
 
Wszystkim Uczestniczkom serdecznie gratuluję.
 
Karol Michalak
[envira-gallery id=”4990″]

Spotkanie z paraolimpijczykami

9 i 10 stycznia do naszej szkoły zawitali goście z Fundacji Akademia Integracji ? paraolimpijczycy i działacze na rzecz integracji osób niepełnosprawnych. Panowie przeprowadzili warsztaty dotyczące postrzegania niepełnosprawności, odczuwania empatii, stosowania zasady fair play w sporcie oraz na temat przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Zobaczyliśmy pokaz szermierki na wózkach i sami mieliśmy okazję spróbować swych sił w tym sporcie walki. Warsztaty wywołały dużo emocji i dały nam sporo do myślenia.


Patriotyczne Jasełka

Świątecznie i refleksyjnie? Tak było 20 grudnia 2018 r. w naszej szkole podczas przedstawienia jasełkowego, przygotowanego przez uczniów klas Va, Vb i VIIa pod kierunkiem Siostry Zofii Pietraszuk ? nauczycielki religii, p. Wandy Krakowskiej ? nauczycielki j. polskiego i p. Mirosława Sabadasza ? nauczyciela muzyki.

Nietypowe, pełne refleksji i zadumy widowisko, skłaniające do myślenia, nie pozwoliło pozostać obojętnym widzowi. W roku, w którym obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości, zwrócono się wdzięczną myślą ku naszym przodkom. Wspominano, jak z patriotyzmu i entuzjazmu, z walki i idei wyłoniła się wolna Polska. W pięknej, świątecznej i zimowej scenerii pokazano, jak wyglądało Boże Narodzenie wśród żołnierzy sto lat temu. Na scenie pojawiła się Polska w otoczeniu góralskich pasterzy; do stajenki, gdzie byli Maryja, Józef i Dzieciątko, z darami przybywali przedstawiciele polskich regionów, m.in.: Łowiczanka, Krakowianka, Ślązaczka, pojawił się też skromny rybak oraz górnik. Całość okraszona była przepięknym śpiewem chóru szkolnego, a wykonanie kolędy pt. ?Mario, czy Ty wiesz? przez uczennicę Izę Hajzik, poruszyło zgromadzonych, którzy gromkimi brawami wyrazili swoje uznanie i zachwyt. Widzowie w pełnym skupieniu słuchali i obserwowali całe widowisko, a u niektórych pojawiły się łzy wzruszenia. Było inaczej niż co roku: szczególnie i wyjątkowo. Jesteśmy przekonani, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci wszystkich przybyłych.


Spotkanie wigilijne z kombatantami

16 grudnia przedstawiciele szkolnego wolontariatu wraz z nauczycielkami: panią Justyną Prejs i panią Aniką Wiejachą, uczestniczyli w międzypokoleniowej Wigilii organizowanej przez Stowarzyszenie Odra-Niemen, z którym szkoła współpracuje.

W spotkaniu wzięli udział kombatanci, członkowie zarządów kilku oddziałów stowarzyszenia, wolontariusze mazowieckiego oddziału, chór ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 r. w Grodzisku Mazowieckim oraz przedstawiciele miejscowych władz. Nie zabrakło również przedstawicieli telewizji. Uczniowie wręczyli kombatantom upominki przygotowane przez szkolny wolontariat. Cieszymy się, że mieliśmy możliwość spotkać się z bohaterami naszej wolności w tak niezwykłej atmosferze.


Finał akcji ?Rodacy Bohaterom?

Społeczność naszej szkoły we współpracy z wolontariuszami już po raz kolejny włączyła się w akcję ?Rodacy Bohaterom?, która polega na zebraniu darów żywnościowych dla byłych żołnierzy AK, którzy pozostali po II wojnie światowej poza granicami Polski oraz dla dzieci z polskich szkół na Litwie. Dary z naszej placówki i innych szkół z powiatu otwockiego ważyły w sumie ponad 1150 kg, czego efektem były 92 gotowe do wręczenia paczki oraz 35 opakowań zbiorczych. Głównym organizatorem zbiórki na terenie Polski jest Stowarzyszenie Odra ? Niemen.

8 grudnia pani Justyna Prejs wraz wolontariuszami Stowarzyszenia Odra ? Niemen osobiście przekazała dary i kartki świąteczne od Państwa. Do spotkania z kombatantami doszło w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Klubu Weteranów Armii Krajowej oraz Stowarzyszenia Polskich Kombatantów na Litwie. Pozostałe paczki zostały przekazane dla dzieci z polskiej szkoły i domu Dziecka w Solecznikach na Litwie. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!


TREBLINKA 2018 ? PROJEKT EDUKACYJNY

27 listopada klasa 8a wybrała się na jednodniowy wyjazd do Muzeum Pamięci w Treblince. Wycieczka była częścią projektu Urzędu Dzielnicy Wawer ?Podróż pamięci?, w którym bierzemy udział, i stanowiła jego zasadniczą część. Podczas wizyty w dawnym niemieckim obozie mogliśmy zapoznać się z jego organizacją i funkcjonowaniem. Na początku obejrzeliśmy kilka filmów edukacyjnych wprowadzających w problematykę działania obozu, po czym udaliśmy się na zwiedzanie poszczególnych jego części. Byliśmy w żwirowni, obozie pracy i na koniec w miejscu zagłady ludności żydowskiej. Wycieczka wywarła na nas wielkie wrażenie, podsumowane konkluzją, że należy robić wszystko, aby chronić światowy pokój i nigdy więcej nie dopuścić do wydarzeń, jakie miały miejsce w ?fabryce śmierci? w Treblince.

Marek Szparaga


POTYCZKI POLONISTYCZNE

29 listopada w naszej szkole odbyła się I edycja konkursu ?Potyczki Polonistyczne?. Wśród konkurencji znalazły się takie, które sprawdzały m.in. znajomość homonimów, ortografii, frazeologizmów i gramatyki. Rywalizacja przebiegała w przyjemnej atmosferze. Do ostatniego momentu nie było wiadomo, które zespoły zajmą poszczególne miejsca na podium. Zwycięską drużyną okazała się reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 140, drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 124 ? gospodarze konkursu, zaś trzecie ? Szkoła Podstawowa nr 76.

Zespoły otrzymały dyplomy i nagrody.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.

Zdjęcia


SUKCES NASZEGO CHÓRU

15 listopada w Szkole Podstawowej nr 109 w Warszawie miała miejsce niezwykła uczta patriotyczna. Działo się to za sprawą chórów szkolnych, które przybyły na konkurs ,,Urodziny Niepodległej?. Celem konkursu było przede wszystkim krzewienie wartości patriotycznych, by młodzi ludzie byli świadomi swej tożsamości i dumni z tego, że są Polakami. Wśród wielu talentów komisja konkursowa dostrzegła chór naszej szkoły przyznając nam I MIEJSCE. Wszystkich ogromnie cieszy kolejny już sukces naszych młodych artystów.

Gratulujemy!

Zdjęcia


FALENICKA PARADA NIEPODLEGŁOŚCI

W tym roku obchodzimy stulecie niepodległości państwa polskiego. W niedzielę 11 listopada odbyła się dzielnicowa Parada Niepodległości. Wyruszyliśmy spod Szkoły Podstawowej nr 124 o godzinie 15.00 i po 15 minutach znaleźliśmy się pod domem handlowym ?Fala?, gdzie została ustawiona scena. Zanim na scenie rozpoczął się koncert, uczestnicy parady mogli odtańczyć poloneza. Po trwającym godzinie koncercie patriotycznych pieśni i piosenek z różnych okresów naszej państwowości przyszła kolej na rozdanie nagród uczestnikom projektu plastycznego, którego celem było przedstawienie Polek zasłużonych dla naszej państwowości. Wśród nagrodzonych znalazły się nasze uczennice: Oliwia z 5a,Patrycja z 6a,Zosia z 7b i Patrycja z 8c.

Paradę zakończył pokaz laserowy i poczęstunek wojskową grochówką.

Marek Szparaga

Zobacz zdjęcia


PREZENT OD IPN

W ramach współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej w Warszawie otrzymaliśmy bardzo ciekawe gry historyczne i materiały książkowe, które z pewnością uatrakcyjnią lekcje historyczne.

[envira-gallery id=”4274″]

100 LAT NIEPODLEGŁEJ

9 listopada 2018 r. obchodziliśmy w naszej szkole uroczystości związane z Narodowym Dniem Niepodległości. Święto 11 listopada upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. W tym roku  obchodziliśmy setną rocznicę naszej niepodległości. Z tej okazji uczniowie klasy VA i VIIA pod opieką pani Wandy Krakowskiej, pana Karola Michalaka i pana Mirosława Sabadasza przygotowali interesujący apel, podczas którego wszyscy mieli okazję przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia ze stuletniej historii naszego kraju. Wszyscy uczniowie szkoły dołączyli do zbiorowego śpiewania hymnu narodowego.

Klasy 1-3 uczestniczyły w koncercie ?Śpiewana lekcja historii? na trio smyczkowe i głos nieklasyczny. Koncert w niekonwencjonalny sposób opowiedział o historii niepodległości.

Społeczność Szkoły Podstawowej 124 w Warszawie godnie uczciła Święto swojej Ojczyzny.

Zobacz zdjęcia


SENIORZY I MŁODZIEŻ PROMUJĄ PATRIOTYZM

W związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę chór naszej szkoły uczestniczył w patriotycznym spotkaniu organizowanym przez podopiecznych Domu Dziennego Pobytu Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Falenicy. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych to bardzo ciekawe doświadczenie dla naszych uczniów, zmuszające do chwili refleksji i zadumy nad losami naszej Ojczyzny. Odśpiewane przez chór szkolny pieśni zachwyciły zebranych. Nie zabrakło ciepłych i wzruszających słów ze strony organizatorów pod adresem naszych uczniów i nauczycieli.

To patriotyczne spotkanie na długo pozostanie w naszej pamięci.

[envira-gallery id=”4278″]

IV KONKURS PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ ?ZAPYTAJ O POLSKĘ?

18 października odbył się koncert galowy IV Konkursu Piosenki Patriotycznej ?Zapytaj o Polskę? organizowany przez Szkołę Podstawową nr 82 w Warszawie. Chór naszej szkoły pod opieką p. Mirosława Sabadasza był ważnym gościem, gdyż odebraliśmy nagrodę za zajęcie I miejsca. Festiwal  objęty był Honorowym Patronatem Prezydenta Polski Andrzeja Dudy, Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Burmistrza Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Cieszymy się bardzo z sukcesu naszych uczniów i oczywiście liczymy na więcej. Gratulujemy!

[envira-gallery id=”4283″]

NAGRODA DLA NASZYCH MŁODYCH AKTORÓW

Świętujemy sukces! Grupa teatralna ?Aplauz? z naszej szkoły zdobyła II nagrodę w finale I Festiwalu ?Talent z Wawra?. Krótka inscenizacja w wykonaniu naszych uczniów  ? Barbary Skiendzielewskiej, Jadwigi Kierdal, Kacpra Penczonka, Hanny Jakubaszek, Zofii Jakubaszek, Izabeli Hajzik, Antoniego Sekuły, Zofii Wernickiej, Oliwii Rajczykowskiej, Julii Stanisz, Melanii Zawadzkiej i Franciszka Staszkiewicza ? znalazła uznanie w oczach jurorów. Naszych młodych artystów oceniali: Wojciech Malajkat ? aktor teatralny i filmowy, pedagog i wykładowca, prof. Krzysztof Heering z Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina oraz Robert Kochanek ? tancerz posiadający najwyższą międzynarodową klasę taneczną ?S?, uczestnik m.in. kilku edycji programu ?Taniec z gwiazdami?.

Mamy nadzieję, że ten pierwszy sukces będzie miłym początkiem naszej kariery ?

[envira-gallery id=”4287″]

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ I ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

W dniu 12 października w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania klas pierwszych połączona z obchodami Dnia Edukacji Narodowej.

Zdjęcia z uroczystości


TALENT Z WAWRA

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie ?Talent z Wawra?, organizowanym przez Wawerskie Centrum Kultury w Międzylesiu.
Do Wielkiego Finału zakwalifikował się zespół teatralny ?Aplauz?, złożony z uczniów klasy V A oraz trzy wokalistki: Gabriela Gaworska z klasy VII A, Wiktoria Banasiak z klasy VI A oraz Zuzanna Pokój z klasy IV B. W kategorii taniec do finału zakwalifikował się również zespół taneczny zgłoszony przez Medical Fitness Trocinowa, złożony głównie z uczennic naszej szkoły.
Wszystkim finalistom gratulujemy i życzymy powodzenia w Wielkim Finale, który odbędzie się 13.10.2018 w Wawerskim Centrum Kultury.

 


BUDŻET PARTYCYPACYJNY NA WYPOSAŻENIE OGRÓDKA SZKOLNEGO

W ubiegłym roku szkolnym otrzymaliśmy dofinansowanie na zakup pomocy do ogródka szkolnego. Dzieci dostały puzzle, które posłużą im zarówno do zabawy, jak i do siedzenia na trawie. Puzzle przechowywane są w dwóch żółtych, zamykanych pojemnikach. Z nowej pomocy będą korzystali uczniowie z klas 1-3 oraz dzieci przebywające w świetlicy.

Prezent został przyjęły z dużym entuzjazmem i radością!

Zobacz zdjęcia


RAJD WAWERSKI

27 września odbyła się kolejna edycja Rajdu szlakiem zbrodni wawerskiej, organizowanego przez XXVI Liceum Ogólnokształcące, przy współpracy z hufcem ZHP. Uczestnicy, poza pokonaniem ciekawej trasy, rozwiązywali zamieszczone na kartach pracy zadania, za które otrzymywali punkty. Imprezę zakończył Apel Poległych połączony ze złożeniem kwiatów na cmentarzu przy ulicy Kościuszkowców. Naszą szkołę reprezentowała klasa VIII a, która świetnie wywiązała się ze swoich obowiązków. Za rok planujemy ponowny udział w Rajdzie.

Marek Szparaga

Zobacz zdjęcia


INTERAKTYWNA LEKCJA WF

Dnia 18 września uczniowie klas VII a i VII b udali się na Interaktywną lekcję WF Kinder+Sport organizowaną przez Fundację Moniki Pyrek, wielokrotej mistrzyni Polski w skoku o tyczce.

Podczas zajęć dzieci mogły korzystać z nowoczesnych urządzeń, uatrakcyjniających sportowy wysiłek. Uczniowie mieli do dyspozycji kilkanaście stanowisk, w których mogli się przekonać, z jaką prędkością leci kopnięta przez nich piłka, a z jaką rzucona albo w jakim czasie przebiegną 30 metrów. Ponadto sprawdzili swój refleks. Największą popularnością cieszyła się jazda rowerem z wykorzystaniem okularów VR (Virtual Reality). Kolejną atrakcją był pomiar siły w trakcie ciągnięcia liny oraz wspinaczka po ruchomej ściance.

Nasi uczniowie otrzymali pamiątkowe koszulki, na których autograf złożyła sama Mistrzyni. Zajęcia przyniosły dzieciom wiele radości i satysfakcji, zwłaszcza przy ustanawianiu nowych rekordów. Fundacja Moniki Pyrek umożliwiła pokazanie młodym sportowcom, że lekcje wychowania fizycznego nie muszą być nudne, a ich zadowolenie po skończonych zajęciach było najlepszym dowodem, że warto było jechać!

Małgorzata Gawenda, Karol Michalak


NASZE SUKCESY W KONKURSIE HISTORYCZNYM

Rok szkolny 2018/2019 dopiero się zaczął, a za nami już pierwsze większe sukcesy. 28 września w XXV Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Wybickiego odbyło się uroczyste wręczenie nagród za udział w VI Dzielnicowym Konkursie Historycznym o Józefie Wybickim. Wśród laureatów znalazło się aż pięcioro naszych uczniów. III miejsce wśród reprezentantów klas IV-VI zajęły: Antonina Jakubiak, Maja Pokój i Antonina Zwierzchowska z kl. V b. Natomiast III miejsce wśród klas VII-VIII zajęli Weronika Wójcik i Kacper Głaszczka z kl. VIII b. Serdecznie gratulujemy!!!

Justyna Prejs

 


SPRZĄTANIE ŚWIATA

Wzorem lat ubiegłych, nasza szkoła włączyła się w akcję ?Sprzątanie Świata?, która odbyła się w piątek 21 września 2018 roku. Celem akcji jest budowanie świadomości ekologicznej, kształtowanie nawyków sprzątania po sobie oraz działanie na rzecz ochrony środowiska.

W dniu akcji nauczyciele wraz z uczniami klas 4-8 udali się na teren wokół szkoły w celu pozbierania porozrzucanych śmieci. Porządkowany był plac szkolny oraz teren wokół szkoły i sąsiadujące z nim ulice. Wydział Ochrony Środowiska przy Urzędzie Miasta zaopatrzył naszych uczniów w worki na śmieci i jednorazowe rękawiczki.

Taka akcja jest dowodem na to, że lubimy i potrafimy wspólnie działać na rzecz ochrony środowiska. Dziękuję wszystkim wychowawcom i uczniom za wspólne zaangażowanie się w akcję.

Zdjęcia z akcji

Koordynator: Agata Czekaj, współpraca: Karol Michalak


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

W słoneczny poniedziałek 3 września powitaliśmy rok szkolny 2018/2019. Ciche i spokojne przez wakacje mury naszej szkoły znowu rozbrzmiały gwarem. Spotkania z dawno niewidzianymi kolegami i koleżankami sprawiły nam mnóstwo radości! Jest nas coraz więcej, dlatego odbyły się aż dwa apele ? osobno dla młodszych i starszych klas. Przybyły nam dwie nowe klasy pierwsze, których uczniowie z pełną powagą przysłuchiwali się ciepłym słowom powitania wyrażonym przez panią dyrektor oraz przedstawicieli gminy. Z pewnością był to dla nich ekscytujący dzień. Dla starszych klas z kolei zorganizowany został osobny apel, podczas którego klasy szóste pod kierunkiem pani Agnieszki Szczepanek i pani Małgorzaty Szałas przedstawiły krótki program artystyczny.

Nie tylko dwa nowe oddziały pierwszoklasistów mają powody, by z ciekawością oczekiwać nowego? W tym roku ruszy rozbudowa szkoły, a ósmoklasiści po raz pierwszy będą zdawali egzamin. Czeka nas ciekawy rok!

Lekcje

  • 1.  08.00 – 08.45
  • 2.  08.55 – 09.40
  • 3.  09.50 – 10.35
  • 4.  10.45 – 11.30
  • 5.  11.45 – 12.30
  • 6.  12.45 – 13.30
  • 7.  13.45 – 14.30
  • 8.  14.40 – 15.25
  • 9.  15.35 – 16.20
  • 10. 16.30 – 17.15

Biuletyn Informacji Publicznej

logo biuletynu informacji publicznej