-
- Wychowawca i pedagog szkolny dokonują systematycznie analizy frekwencji uczniów.
- Odnotowuje każdą nieobecność ucznia.
- Rodzice/prawni opiekunowie mają obowiązek usprawiedliwić nieobecność dziecka najpóźniej w przeciągu miesiąca od daty nieobecności.
- Przez niespełnienie obowiązku szkolnego należy rozumieć nieusprawiedliwioną nieobecność w okresie jednego miesiąca na co najmniej 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych (art.20 Ustawy o Systemie Oświaty z sierpnia 2008r.).
- Jeżeli nieobecności nie zostaną usprawiedliwione w wyznaczonym czasie, wychowawca powiadamia o nieobecności rodziców/prawnych opiekunów ucznia.
- Informacja może być przekazana telefonicznie lub poprzez dzienniczek ucznia. W przypadku braku kontaktu rodzice/ prawni opiekunowie powiadamiani są listownie.
- Rodzice/prawni opiekunowie proszeni są przez wychowawcę, pedagoga o zgłoszenie się do szkoły w celu usprawiedliwienia nieobecności.
- W przypadku braku współpracy rodzica/prawnego opiekuna podjęte zostają działania.
- Pedagog sprawdza przyczyny nieobecności poprzez: wywiad środowiskowy w domu rodzinnym ucznia; wywiad przeprowadzony przez pracowników Straży Miejskiej; wywiad przeprowadzony w Ośrodku Pomocy Społecznej, Komendzie Policji.
- Pedagog szkolny wraz z rodzicami/prawnymi opiekunami podejmuje wspólne działania zaradcze w celu systematycznego realizowania obowiązku szkolnego przez ucznia.
- W sytuacji gdy uczeń w dalszym ciągu nie realizuje obowiązku szkolnego lub przychodzi niesystematycznie, Dyrektor Szkoły może skierować wniosek o wszczęcie egzekucji do organu egzekucyjnego.
- Pedagog szkolny niezwłocznie informuje Sąd Rodzinny i policję o uchylaniu się ucznia od obowiązku szkolnego.